WSBiP Strona startowa Kontakt Mapa strony
WSBiP
WSBiP Znani Ostrowczanie Ostrowieckie Towarzystwo Naukowe Akademicki Inkubator Przedsiębiorczoœci Uniwersytet Trzeciego Wieku
polski angielski
Wirtualny Dziekanat Wirtualna Biblioteka Wirtualna Księgarnia Wirtualna Akademia
Struktura wydziałowa
Studia licencjackie
Studia inżynierskie
Studia magisterskie
Studia podyplomowe/Kursy
Wydziały zamiejscowe
Projekty unijne
Samorząd studencki
Erasmus +
Regulaminy/Stypendia
AZS
Biblioteka
Dom studenta
Absolwenci
Aktualności
Władze
Infrastruktura
Konferencje
Czasopisma naukowe
Administracja
Jakość kształcenia
Rekrutacja on-line
Zasady przyjęć
Dokumenty
Koszty studiów
Kontakt
Mapka dojazdowa
    Jesteś tutaj: Start arrow Aktualności

Aktualności 2013


08.01.2013

Absolwent WSBiP odbiera nagrodę

8 stycznia w warszawskim Hotelu Polonia Palace odbyła się uroczysta gala VI edycji konkursu samorządowego Innowator 2012, podczas której nagrodzone zostały najlepsze jednostki, projekty i spółki samorządowe. Najwyższą nagrodą  Grand Innowator - Człowiek Roku Polskiego Samorządu za 2012 rok został nagrodzony Jan Puchała Starosta Limanowski – absolwent WSBiP, który z rąk samego Roberta Gwiazdowskiego Prezesa Centrum im. Adama Smitha odebrał także nagrodę Najlepiej Zarządzanego Powiatu w Polsce.

absolwent


30-31.01.2013

Targi Edukacyjne ,,Giełda Zawodów"

W dniach 30-31 stycznia 2013 r. Wyższa Szkoła Biznesu i Przedsiębiorczości gościła ponad 1000 uczniów szkół gimnazjalnych, którzy wzięli udział w Targach Edukacyjnych „Giełda Zawodów”.
W trakcie targów swoje profile kształcenia i oferty edukacyjne przedstawiło 13 placówek z naszego miasta.

Targi dały szkołom średnim szansę na zaprezentowanie się w formie prezentacji multimedialnych oraz na stoiskach wystawowych. W ciągu dwóch dni uczniowie mogli obejrzeć liczne doświadczenia i eksperymenty przeprowadzane przez ich starszych kolegów i nauczycieli ostrowieckich liceów i techników, zapoznać się z budową maszyn, tajnikami broni, pierwszej pomocy czy fotografii.

Było to pierwsze tego typu wydarzenie na terenie naszej uczelni. Liczymy jednak, iż wpisze się ono na stałe w szkolny i akademicki kalendarz. 


 

23.02.2013

„Nasi Mistrzowie”

23.02.2013 roku zainaugurowane zostały spotkania z cyklu „Nasi Mistrzowie”. Organizatorami cyklu jest Katedra Pedagogiki Wyższej Szkoły Biznesu i Przedsiębiorczości, Ostrowieckie Towarzystwo Naukowe, Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia oraz Muzeum Historyczno-Archeologiczne w Ostrowcu Świętokrzyskim.
Pierwszym gościem był Mistrz Polskiej pedagogiki resocjalizacyjnej prof. dr hab. Marek Konopczyński, autor uznanej w  Polsce i świecie koncepcji twórczej resocjalizacji, założyciel i rektor – Pedagogium – Wyższej Szkoły Nauk Społecznych w Warszawie.
Spotkanie prowadzili pracownicy naszej uczelni: Aneta Pierścińska-Maruszak, Aneta Skuza i Grzegorz Marzec, a uświetnił je koncert „małych Mistrzów” przygotowany przez Panią Annę Baran.
 


 

18.04.2013

II KONFERENCJA NAUKOWA DLA UCZNIÓW SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH Z ZAKRESU NAUK SPOŁECZNYCH „WYZWANIA SPOŁECZNO-GOSPODARCZE REGIONU ŚWIĘTOKRZYSKIEGO”

     Z inicjatywy Ostrowieckiego Towarzystwa Naukowego i Wyższej Szkoły Biznesu i Przedsiębiorczości 18 kwietnia 2013 r. w murach WSBiP odbyła się druga już konferencja dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Tym razem tematem przewodnim były nauki społeczne.
     Patronat honorowy nad konferencją objęli Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, Świętokrzyska Kurator Oświaty oraz Starosta Powiatu Ostrowieckiego.
     Podczas konferencji wygłoszono cztery referaty, najlepiej ocenione przez recenzentów. Nagrodzone zostały: Anna Dąbrowska z I LO im. St. Staszica w Ostrowcu Św. Bezrobocie w powiecie ostrowieckim – przyczyny, prognozy oraz sposoby niwelowania zjawiska, Iga Adamska z III LO im. Wł. Broniewskiego w Ostrowcu Św. Pozarządowe podmioty polityki społecznej, Karolina Kozłowska z LO im. B. Głowackiego w Opatowie Bezrobocie problemem społecznym woj. świętokrzyskiego, Nina Zakrzewska z LO im. B. Głowackiego w Opatowie Fundusze unijne w rozwoju regionalnym i lokalnym w latach 2007-2012 na przykładzie gminy Iwaniska.
     Autorzy wszystkich prac otrzymali pamiątkowe dyplomy. Wyróżniono również nauczycieli, pod opieką których uczniowie pisali prace, oraz dyrektorów szkół, z których wywodzili się uczestnicy konferencji. Wszystkie artykuły po pozytywnych recenzjach (prof. Ing. Pavela Necasa, doc. dr. Antoniego OLAKA i dr. Pawła Dziekańskiego) i korekcie (Barbary Bakalarz-Kowalskiej i Anety Pierścińskiej-Maruszewskiej) ukazały się drukiem w specjalnie przygotowanej na tę okazję publikacji pod redakcją naukową Anny Żelazowskiej-Przewłoki Wyzwania społeczno-gospodarcze regionu świętokrzyskiego, w której znalazły się również prace naukowców związanych z tą tematyką (prof. Marka Leszczyńskiego, Rajmunda Gębury, dr Anny Żelazowskiej-Przewłoki i dr. Tadeusza Grudniewskiego).
     Monografia w całości została sfinansowana przez Starostwo Powiatowe w Ostrowcu Św.
     Po wystąpieniach referentów odbyła się debata z udziałem przedstawicieli instytucji, organizacji oraz stowarzyszeń zajmujących się problemami społecznymi i gospodarczymi w powiecie, a także w województwie. Głos zabrała dyrektor Joanna Suska, która przedstawiła działania ostrowieckiego urzędu pracy mające służyć łagodzeniu skutków bezrobocia. Przedstawicielka Agencji Rozwoju Lokalnego wyjaśniła idee prowadzonych szkoleń i kursów ze wskazaniem na ich efektywność. Na trudną sytuację Ostrowca zwrócił uwagę Krzysztof Adamski, prezes PKPS, zaś prezes Maria Adamczyk podkreśliła znaczenie Świętokrzyskiego Banku Żywności w pomaganiu potrzebującym, podkreślając przy tym rolę młodzieży, która licznie uczestniczy w zbiórkach żywności.
     Znaczenie konferencji podkreślili obecni na niej radny sejmiku województwa świętokrzyskiego Józef Grabowski oraz starosta Eligiusz Mich.
 


 

23.04.2013

II OSTROWIECKIE SPOTKANIA SZEKSPIROWSKIE

     23 kwietnia 2013 r. z inicjatywy Ostrowieckiego Towarzystwa Naukowego przy współpracy Wyższej Szkoły Biznesu i Przedsiębiorczości oraz Miejskiego Centrum Kultury odbyły się II Ostrowieckie Spotkania Szekspirowskie. W części pierwszej zgromadzona w kinie „Etiuda” młodzież z ostrowieckich i starachowickich szkół ponadgimnazjalnych wysłuchała wykładu dr. Pawła Kaptura „Facet w rajtuzach, czyli Szekspir w popkulturze”. Mówca w niezwykle interesujący sposób prezentował, w jak dużym stopniu kultura popularna czerpie z tradycji szekspirowskiej. Za przykłady posłużyły mu: film, muzyka, teatr, komiks, Internet.

     Przed wykładem nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu na esej dotyczący obecności pisarza i jego twórczości w kulturze masowej. Piszący mieli za zadanie przedstawić sztuki Szekspira w kontekście jak najszerzej rozumianej współczesnej popkultury i środków jej przekazu, tj.: filmu, muzyki, Internetu, komiksu, graffiti, plakatu, grafiki, gifów, demotów. Zwycięzcami zostali: Milena Traczyńska z I LO im. St. Staszica w Ostrowcu Św. (I miejsce), Adrianna Bilska z I LO im. T. Kościuszki w Starachowicach (II miejsce), Szymon Dąbrowski z III LO im. Wł. Broniewskiego w Ostrowcu Św. (III miejsce), Małgorzata Samela z I LO im. T. Kościuszki w Starachowicach (wyróżnienie).

     Druga część Ostrowieckich Spotkań Szekspirowskich odbyła się w Galerii Fotografii MCK, gdzie o godz. 17.30 grono zainteresowanych obejrzało projekcję sztuki W. Szekspira „Burza”.

     Ostrowieckie Spotkania Szekspirowskie są już imprezą cykliczną i promują nie tylko twórczość dramaturga, ale również szeroko pojętą kulturę anglosaską. 


 

11-12.05.2013

Kiermasz Książek

11-12 maja to pierwszy weekend Kiermaszu Książek zorganizowanego przez Samorządu Studencki oraz Bibliotekę WSBiP z okazji obchodów Tygodnia Bibliotek i Światowego Dnia Książki.
Zainteresowanie zarówno studentów, jak i mieszkańców miasta przeszło nasze najśmielsze oczekiwania. Od godziny 10.00 do 14.00 nikt nie miał chwili na odpoczynek pomagając znaleźć wymarzone i poszukiwane egzemplarze. Wachlarz zainteresowań osób, które odwiedziły Kiermasz w ten weekend był ogromny - od literatury pięknej, poprzez beletrystykę. Pozycje związane z geografią, żeglarstwem, lotnictwem. Największym zainteresowaniem cieszyły się pozycje dotyczące II wojny światowej.
Przed nami druga odsłona - 18-19 maja zapraszamy ponownie. Na stołach pojawią się nowe pozycje, które wyszukane zostaną w czeluściach naszego archiwum.
ZAPRASZAMY!

 


 

01.06.2013

Zbiórka krwi

W murach WSBiP studenci stoczyli walkę z brakiem krwi dla chorych dzieci poprzez aktywne włączenie się w akcję zbiórki tego bezcennego materiału ratującego życie. Krew darem życia – to wiedział każdy, kto w sobotnie przedpołudnie zdecydował się poświęcić 15 minut, zarejestrować się i podzielić się sobą z innymi. Decyzje dla niektórych były spontaniczne, dla niektórych wcześniej przemyślane, a niektórzy rozważali długo wszystkie za i przeciw. Dziękujemy tym, którzy jednak nie oddali komarom tego, co mogli oddać dzieciom  i dali się „wyssać” profesjonalnej kadrze medycznej z ostrowieckiego Terenowego Oddziału Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Akcja była możliwa dzięki uprzejmości Kieleckiego Rejonowego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, które przyjechało z całym sprzętem na naszą uczelnię. Była to pierwsza, ale nie ostatnia zbiórka krwi na terenie Wyższej Szkoły Biznesu i Przedsiębiorczości. Na kolejną zapraszamy za rok, a już dziś zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z tegorocznej akcji. Samorząd Studencki 


04.06.2013

Konferencja międzynarodowa pn. ,,Innowacyjne oddziaływania resocjalizacyjne drogowskazem życiowym dla młodzieży nieprzystosowanej społecznie"

4 czerwca 2013 roku w Hotelu Kongresowym w Kielcach odbyła się konferencja międzynarodowa pn. „Innowacyjne oddziaływania resocjalizacyjne drogowskazem życiowym dla młodzieży nieprzystosowanej społecznie”, której celem było upowszechnianie projektu pn. „Drogowskaz życiowy”.
Przedsięwzięcie realizowane było zgodnie z poniższym programem.
Uczestnikami konferencji były
Władze województwa oraz samorządów, a także przedstawiciele Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ośrodek Rozwoju Edukacji, Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, Dyrektorzy placówek resocjalizacyjnych i socjalizacyjnych z całej Polski, pracownicy socjalni, pedagodzy szkolni, studenci.

PROGRAM KONFERENCJ:

9.00-10.00  Rejestracja uczestników.
10.00-10.25 Dr Anna Dąbrowska – koordynator projektu; powitanie Gości; Prezentacja
założeń projektu DROGOWSKAZ ŻYCIOWY.
 10.25-10.45 Mgr Małgorzata Muzoł – Świętokrzyski Kurator Oświaty.
 10.45-11.05 Dr hab. Marek Konopczyński – konsultant naukowy projektu; Rektor
Wyższej Szkoły Nauk Społecznych Pedagogium, Warszawa,
Oblicza współczesnej resocjalizacji.
 11.05-11.25 Franco Taverna – przedstawiciel fundacji Exodus – Włochy.
 11.25-11.50 Dr hab. Ewa Wysocka – autorka narzędzia badawczego zastosowanego
w projekcie; adiunkt, kierownik Katedry Teorii Wychowania, UŚ Katowice,
Diagnozowanie w resocjalizacji oraz prezentacja narzędzia
badawczego.
 11.50-12.00 Występ artystyczny Wychowanków biorących udział w projekcie.
 12.00-12.25 Przerwa kawowa.
 12.25-12.45 Mgr Dariusz Pietrzyk – koordynator KST Edukacja i Szkolnictwo Wyższe,
Krajowa Instytucja Wspomagająca
 12.45-13.05 Mgr Bogdan Białek – redaktor naczelny miesięcznika CHARAKTERY;
Po co w polskiej szkole medytacja?
 13.05-13.25 Mgr Szymon Baumel – dyrektor MOW w Kielcach; przedstawiciel
jednego z ośrodków biorących udział w projekcie, Funkcja wychowawcza
i ucieczka z wykluczenia efektem realizowanego programu Drogowskaz
życiowy.
 13.25-13.50 Silvia Maiocchi – przedstawicielka fundacji Exodus – Włochy.
 13.50-14.00 Występ artystyczny Wychowanków biorących udział w projekcie.
 14.00-14.20 Dr Anna Dąbrowska – koordynator projektu, Prezentacja wyników badań
ewaluacyjnych.
 14.20-14.30 Podsumowanie Konferencji.
 


02.06.2013

Festyn rodzinny „dzieciom radość”

2 czerwca od rana wszyscy zaangażowani i zainteresowani trzymali kciuki za pogodę, która była warunkiem sukcesu Festynu Rodzinnego „Dzieciom Radość” organizowanego przez Samorząd Studencki WSBiP, Dział Społeczno – Kulturalny Ostrowieckiej Spółdzielni Mieszkaniowej i radę Osiedla Pułanki.
Pogoda okazała się być bardzo łaskawa – po sobotnich ulewach od rana świeciło słońce i od godziny 11.00 przygotowania do Festynu ruszyły pełną parą, aby o godzinie 14.00 mógł on zostać otwarty przez panią Barbarę Dudek ze Świetlicy Osiedlowej „Pułaneczka”.
O godzinie 14.00 odbyło się przedstawienie teatralne pt. „Pchła Krętaczka” w wykonaniu grupy ART.-RE z Krakowa, następnie po pierwszej serii gier i zabaw organizowanych przez Radę Osiedla i DSK miały miejsce pokazy tresury psa policyjnego, a Policja zaprosiła dzieci do znakowania rowerów. Między uczestnikami festynu krążyli Strzelcy, prezentując umundurowanie i broń.
O godzinie 15.00 na placu pojawili się piloci RC ze stowarzyszenia Aviator, którzy prezentowali swoje małe, latające dzieła sztuki do samego końca festynu. Od 15.30 górka za boiskami zaczęła zapełniać się samochodami terenowymi z Klubu Miłośników Samochodów Terenowych K.A.T. z Ostrowca. Było to jedno z częściej odwiedzanych miejsc na całym festynie, a największym zainteresowaniem cieszył się „zmotany” UAZ prezesa klubu pana Sylwestra Wesołowskiego. Przejażdżki tym autem były nagrodą w konkursie dla rodzin, zorganizowanym przez „Pułaneczkę”. O godzinie 17.00 pojawili się strażacy z Państwowej Straży Pożarnej w Ostrowcu, którzy dokonali zniszczeń na całkiem dobrze wyglądającym aucie. Po wyjęciu z pojazdu poszkodowanego kierowcy (którego symulował jeden
z kierowców z K.A.T.a) przystąpili do cięcia auta doprowadzając go do stanu „kabrio bez drzwi”. Oczywiście celem tych działań była prezentacja technik ratownictwa drogowego, stosowanych przez straż. Najwięcej frajdy sprawiła dzieciom piana, którą strażacy polali na koniec pocięty do granic możliwości samochód.
Pragniemy w tym miejscy podziękować panu Krzysztofowi Wernerowi z firmy Auto Mix, który auto dowiózł i odwiózł, oraz firmie Auto Złom Koszary, która udostępniła „pięknego”, białego Opla.
Swoimi umiejętnościami pochwalili się również ratownicy z Ostrowieckiej Grupy Ratowniczej PCK pomagając strażakom w akcji ratunkowej, jak również ucząc dzieci zasad bezpieczeństwa na drodze, oraz zasad pierwszej pomocy.
Poza wymienionymi atrakcjami dzieci miały okazję poskakać na wielu, różnych dmuchanych urządzeniach, na trampolinie, na euro-bungee, a kto chciał mógł mieć pięknie pomalowaną twarz.
Nagród w konkursach rozdaliśmy ponad 200! Uśmiechniętych dziecięcych buziek było znacznie więcej! Cel – dzieciom radość - został osiągnięty!
Dziękujemy wszystkim, dzięki którym ten festyn mógł mieć miejsce!


Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć, które w pocie czoła przez kilka godzin robił pan Grzegorz Skiba, z pracowni Fotogenic.


 


07.06.2013

Konferencja naukowo-szkoleniowa „Opieka pielęgniarska, a wyzwania współczesności”

Konferencja „Opieka pielęgniarska, a wyzwania współczesności” zorganizowana przez Starostwo Powiatowe w Ostrowcu Św., Świętokrzyską Izbą Pielęgniarek i Położnych w Kielcach, Wyższą Szkołę Biznesu i Przedsiębiorczości oraz Zespół Opieki Zdrowotnej była połączona z rozstrzygnięciem plebiscytu „Lekarz – Pielęgniarka – Położna – Rehabilitant Roku 2012”.
Tradycyjnie konferencja odbyła się w Hotelu „Accademia” przy al. 3 Maja.
 
Konferencja umożliwiła wymianę poglądów naukowców – teoretyków i praktyków  z różnych środowisk naukowych – Lublina, Kielc i Ostrowca Św. Wiodącym tematem była opieka pielęgniarska we współczesnych realiach, wiele uwagi poświęcono więc tym zagadnieniom.
 
W tegorocznej konferencji udział wzięło blisko 300 osób - pracowników służby zdrowia, pracowników naukowych kilku uczelni, studentów, zarówno z Ostrowca Św., jak również z Kielc, Lublina, Kraśnika, Starachowic, Skarżyska.
 
Konferencję otworzyła Kierownik Referatu Zdrowia Starostwa Powiatowego w Ostrowcu Św. Anna Męczkowska, która powitała przybyłych gości i przybliżyła ideę corocznych spotkań. Następnie głos zabrał starosta Zdzisław Kałamaga, który przedstawił działania powiatu w zakresie profilaktyki, które służą podnoszeniu świadomości zdrowotnej mieszkańców.
 
Zaprezentowane wykłady zawierały się w 3 sesjach: Bezpieczeństwo zdrowotne w samorządach, Odpowiedzialność zawodowa pielęgniarek i położnych, Pacjent w ochronie zdrowia.
 
Wykłady wygłosili m.in. Józef Grabowski- prezes Związku Pracodawców Powiatowych ZOZ, Grażyna Rogala- Pawelczyk prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych, UM w Lublinie, dr hab. Bożena Zboina- WSBiP w Ostrowcu, dr n. med. Renata Stępień- UJK w Kielcach, dr n. hum. Kazimiera Zdziebło- UJK w Kielcach, dr n. med. Małgorzata Kaczmarczyk- UJK w Kielcach, dr n. med. Barbara Ślusarska- UM w Lublinie, dr n. o zdrowiu Małgorzata Cichońska – WSBiP w Ostrowcu Św., dr n. med. Dorota Maciąg – WSBiP w Ostrowcu Św., dr n. med. Halina Król – UJK w Kielcach, dr n. med. Dorota Kozieł – UJK w Kielcach
 
Po zakończonych obradach odbyło się rozstrzygnięcie plebiscytu „Lekarz – Pielęgniarka – Położna – Rehabilitant Roku 2012”. 

Program konferencji

Sesja I Bezpieczeństwo zdrowotne w samorządach (Moderator:  mgr Anna Męczkowska)

10.30-10.45 

Zadania Starostwa Powiatowego w Ostrowcu Św. w zakresie
promocji i profilaktyki    -  dr Zdzisław Kałamaga – Starosta Ostrowiecki.

10.45-11.00Zabezpieczenie usług zdrowotnych w lecznictwie stacjonarnym 
- mgr inż. Józef Grabowski -  Prezes Związku Pracodawców Powiatowych ZOZ.
Sesja IIOdpowiedzialność zawodowa pielęgniarek i położnych (Moderatorzy: dr n. med. Grażyna Rogala – Pawelczyk, mgr Anna Męczkowska)
11.00-11.20Pielęgniarka i położna- zawody samodzielne i odpowiedzialne
- dr n. med.  Grażyna Rogala – Pawelczyk  - Prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek  i Położnych, UM w Lublinie.
11.20-11.40Rola i zadania pielęgniarki w służbie medycyny pracy
- mgr Zdzisława Wanat – WOMP w Kielcach.
11.40-12.00Promocja i edukacja zdrowotna- priorytety w praktyce zawodowej
pielęgniarek i położnych - dr  n. med. Halina Król – UJK w Kielcach.
12.00-12.20Zakażenia szpitalne- odpowiedzialność pielęgniarki i położnej
- dr n. o zdr. Małgorzata Cichońska  - WSBiP w Ostrowcu Św.
12.20-12.40Doskonalenie zawodowe w podsystemie pielęgniarstwa
- dr n. med.  Dorota Maciąg  - WSBiP w Ostrowcu Św
12.40-13.00Szybka ścieżka chirurgiczna-   - dr n. med. Dorota Kozieł  - UJK w Kielcach.
Sesja IIIPacjent w ochronie zdrowia (Moderatorzy:  dr hab. Bożena Zboina,  dr n. med. Barbara Ślusarska )
14.00-14.20Prawa pacjenta - dr hab. Bożena Zboina  prof. nadzw. - WSBiP w Ostrowcu Św.
14.20-14.40 Prawa pacjenta w opinii osób hospitalizowanych
- dr n. med. Renata Stępień   - UJK w Kielcach.
14.40-15.00Komunikowanie się z pacjentem umierającym
- dr n. hum. Kazimiera Zdziebło  - UJK w Kielcach.
15.00-15.20 Zapotrzebowanie na opiekę pielęgniarską w poz , wśród pacjentów
w podeszłym wieku  - dr n. med. Małgorzata Kaczmarczyk   - UJK w Kielcach.
15.20-15.40Wybrane problemy diagnozowania w pielęgniarstwie
- dr n. med. Barbara Ślusarska  - UM w Lublinie, WSBiP w Ostrowcu Św.

Komitet naukowy

dr hab. Bożena Zboina
dr n. med. Grażyna Rogala - Pawelczyk
dr n. med. Barbara Ślusarska 

Komitet organizacyjny 

mgr Anna Męczkowska
mgr Zofia Małas
mgr Edyta Góra
mgr KAtarzyna Agnieszka Kowalska
mgr Barbara Bakalarz - Kowalska
mgr Joanna Góra 


 

22-26.07.2013

Zajęcia w ramach szkoły letniej dla studentów z Moskwy

W dniach 22-26.07.2013r. w Wyższej Szkole Biznesu i Przedsiębiorczości w Ostrowcu Św. odbywały się zajęcia z zakresu prawa i arbitrażu międzynarodowego w ramach letniej szkoły prawa dla studentów Międzynarodowego Instytutu Prawa z Moskwy.
Szkolenie zostało zorganizowano we współpracy z Europejskim Centrum Edukacyjnym „Centrus”, którego dyrektorem jest dr Natalia Gołka.
05.10.2013

Inauguracja roku akademickiego 2013/2014

W sobotę 5.10.2013r. w WSBiP odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego 2013/2014. Udział w uroczystości wzięli zaproszeni goście m.in.: poprzedni rekto­rzy, starosta Zdzisław Kałama­ga, wiceprezydent Paweł Górniak, wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Teresa Piwnik, radny sejmiku wojewódzkiego Józef Grabowski oraz przedstawi­ciele zaprzyjaźnionych uczelni i szkół. Starosta i wiceprezydent życzyli ostrowieckiej uczelni rozwoju, a studentom spełnienia swoich zamierzeń zawodowych.
Rektor doc. dr Tadeusz Grudniewski, kreśląc przy­szłość uczelni, mówił o procesie jej dostosowywania do nowych uwarunkowań. Mówił również, że Uczelnia stawia na jakoś wykształcenia, dbałość o absolwen­tów, jak najlepsze ich przygoto­wanie do przyszłej pracy oraz jeszcze ściślejszą współpracę z lokalnymi pracodawcami. Zgodnie z dewizą przedsiębiorczości i rozwoju uczelni oraz hasłem "Wprzódy wiedza potem dyplom" oraz "Semper in Altum" - ciągle wzwyż, poszerzamy ofertę edukacyjną o nowe spe­cjalności, na które jest zapotrze­bowanie na rynku. Tworzy­my także programy współpracy międzynarodowej w zakre­sie realizacji procesu dydak­tycznego - wymiany studentów i kadry. Nasza uczelnia podpisała umowy o współpracy dwustron­nej między Akademią Technolo­gii i Zarządzania w Niemczech. Wyższą Szkoła Zarządzania w Koszycach i Akademią Obro­ny Narodowej na Słowacji, Uni­wersytetem Narodowym "Aka­demia Ostrogska" w Ostrogu na Ukrainie, Międzynarodowym Instytutem Prawa w Moskwie w Rosji. Ostrowiecka uczelnia uru­chomiła dwa oddziały zamiejscowe w Tomaszowie Mazo­wieckim z kierunkami peda­gogika i pielęgniarstwo oraz w Limanowej z ekonomią i bezpie­czeństwem narodowym. Nomi­nacje dziekańskie odebrali od rektora: dr Aneta Skuza i dr Robert Krasowski, którzy będą prowadzić obie te placówki.
Podczas inauguracji najlepszych studentów uhonorowano rektorski­mi dyplomami uznania i nagrodami. Rektorskie Dyplomu Uznania odebra­li: Edyla Wątor, Paulina Łapińska, Przemysław Sławski, Jacek Budzeń, Anna Szymańska, Karolina Igna­cak, Edyta Wella, Dorota Bor­kowska, Milena Żuchowska, Agniesz­ka Maj, Magdalena Cebula, Zuzanna Kacz­marczyk oraz Justyna Sudy.
Po uroczystym akcie imma­trykulacji i odśpiewaniu "Gau­deamus igitur " rozpoczął się wykład inauguracyjny pt. "Wyzwania edukacyjne integru­jącej się Europy", który wygłosił prof. Tadeusz Aleksander.

17.11.2013

Rosyjscy gimnazjaliści na intensywnym kursie języka angielskiego w Ostrowcu

W dniach 17-24 listopada 2013r. nasze miasto oraz nasza Uczelnia gościła grupę 12 uczniów z rosyjskiego miasta Vladimir. Celem ich pobytu był intensywny kurs języka angielskiego zorganizowany przez Centrum Edukacyjne CENTRUS oraz Studium Języków Obcych WSBiP. Uczniowie przez cały tydzień mieli zajęcia praktyczne, mające na celu doskonalenie sprawności mówienia. Zajęcia odbywały się na uczelni, jak również w terenie. Podczas wycieczek do Sandomierza, Kielc czy Krakowa rozmawiali wyłącznie po angielsku, w ten sposób doskonaląc język w wielu sytuacjach życiowych.
Na zakończenie kursu wzięli oni udział w międzynarodowym konkursie znajomości języka angielskiego wraz z uczniami z Niepublicznego Gimnazjum im. Stanisława Konarskiego w Ostrowcu. Okazało się, iż uczniowie z rosyjskiego gimnazjum zgarnęli wszystkie miejsca na podium, chociaż różnice w punktacji były bardzo niewielkie i nasi gimnazjaliści nie mogą powstydzić się swojego poziomu znajomości języka (zwłaszcza, że wszyscy pisali trudniejszą wersję konkursu). Gratulujemy w tym miejscu pani mgr Edycie Jakubczyk, nauczycielowi z Niepublicznego Gimnazjum, doskonałych wyników Jej pracy i dziękujemy za gościnę na Swoich zajęciach. Dziękujemy Pani Kindze Wnuk, właścicielowi Niepublicznego Gimnazjum za współpracę i stworzenie możliwości wspólnych zajęć.
23-30.11.2013

Otrzęsiny 2013 za nami…

Po raz kolejny studenci pierwszych roczników zostali przyjęci
w poczet żaków WSBiP
Było tak, jak zapowiadało muzyczne hasło przewodnie – była
zabawa i działo się, oj działo …
Dwie tury, tak aby żaden kierunek nie poczuł się pominięty,
w sumie ponad 100 osób doświadczyło nie lada przeżyć.
Na początek ciemności kopalni krzemienia na Krzemionkach,
a następnie kilka godzin konkursów, zawodów i dobrej zabawy.
Każda konkurencja (a było ich wiele) była nagradzana drobnym
upominkiem. Nad wyborem prezentów vice-przewodniczące
Samorządu głowiły się długo, aż wreszcie znalazły to, co ich
zdaniem przypadło do gustu zarówno męskiej jak i damskiej
części zwycięzców konkursów.
Sądząc po wyrazach twarzy na zdjęciach, wszyscy dobrze się
bawili, a ci, którzy woleli wykorzystać Godziny Rektorskie na
rzeczy inne niż integracja szeroko pojęta niech żałują, gdyż już
nigdy więcej nie będą mieli okazji być głównym bohaterem
imprezy Otrzęsinowej na WSBiP.
Z podziękowaniem za wspólną zabawę
Samorząd Studencki WSBiP

29.11.2013

Ogólnopolska Konferencja Naukowo-Szkoleniowa
XI Ostrowieckie Dni Promujące Zdrowie „Bądź zdrów – nie daj się stresowi”

Tegoroczna konferencja została poprzedzona warsztatami dla osób przewlekle chorych. Ich założeniem było zmniejszenie ryzyka zgonu i niedopuszczenie do poważnych, trwałych skutków choroby pod postacią różnego stopnia inwalidztwa. Zostały przeprowadzone przy współudziale uznanych autorytetów z zakresu zdrowia publicznego, medycyny i nauk społecznych.
Ogólnopolska Konferencja XI Ostrowieckich Dni Promujących Zdrowie - zorganizowana przez Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego, Starostwo Powiatowe w Ostrowcu Św., Zespół Opieki Zdrowotnej w Ostrowcu Św., Wyższą Szkołę Biznesu i Przedsiębiorczości, a także Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Opieki Zdrowotnej im. Andrzeja Górnisiewicza, przy współpracy Katedry Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, Wydziału Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, Katedry Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Stowarzyszenia Wychowanków AGH w Krakowie, Koło Terenowe w Ostrowcu Św., Polskiego Towarzystwa  Pielęgniarskiego - Koło w Ostrowcu Św., Polskiego Stowarzyszenia Dyrektorów Szpitali, Związku Pracodawców Powiatowych ZOZ Województwa Świętokrzyskiego i Ostrowieckiego Towarzystwa Naukowego -  odbyła się 29 listopada 2013 roku pod hasłem  „Bądź zdrów - Nie daj się stresowi”.  Jej celem było upowszechnienie wiedzy o zdrowiu psychicznym, zwróceniu uwagi na potrzebę wspierania osób z przewlekłym stresem w ich reintegracji ze społeczeństwem oraz potrzebę dalszego rozwoju środowiskowych form wsparcia. Obecnie bowiem bardzo ważna jest integracja oraz uzupełnienie struktury lecznictwa i pomocy społecznej o brakujące ogniwa, aby spełnić założenia Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego, by nie pozostał on tylko „papierowym” programem. Podkreślono zwłaszcza potrzebę rozwoju profilaktyki oraz różnych form pomocy.  Z danych  wynika, że 25 proc. Polaków czuje się „wyczerpanych i wykończonych”, 28 proc. twierdzi, że jest „zmęczonych”, 16 proc. jest „bardzo zdenerwowanych”, a 12 proc. odczuwa „smutek i zmęczenie”. Dlatego zwrócono uwagę na potrzeby i problemy w obszarze zdrowia psychicznego w powiecie ostrowieckim.
Tegoroczne obchody Ostrowieckich Dni Promujących Zdrowie przebiegały w sesjach: Wsparcie w zdrowiu i chorobie, Etyka w instytucjach społecznych ochrony zdrowia, Stres a uzależnienia, które prowadzili: przewodniczący komitetu organizacyjnego - mgr inż. Józef Grabowski, przewodnicząca komitetu naukowego - prof. Bożena Zboina oraz członkini komitetu naukowego dr Aneta Pierścińska-Maruszewska.
Zaproszeni goście wysłuchali wystąpień dyrektora ZOZ Józefa Grabowskiego, a także przedstawicieli świata nauki - prof. Teresy B. Kulik (Uniwersytet Medyczny w Lublinie), prof. Romualda Derbisa, (Akademia im. Jana Długosza w Częstochowie), prof. Marzeny Samardakiewicz (Uniwersytet Medyczny w Lublinie), prof. Stanisława Głuszka (Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach), ks. prof. Mariana Nowaka (Katolicki Uniwersytet Lubelski), prof. Barbary Kałdon, (WSBiP w Ostrowcu Św.), prof. Bożeny Zboiny (WSBiP w Ostrowcu Św., Zespół Opieki Zdrowotnej, Koło Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego w Ostrowcu Św.), dr. Rafała Patryna (Uniwersytet Medyczny w Lublinie) oraz wyróżnionych uczestników projektu „Życie bez nałogów” (tj. Mileny Traczyńskiej z I LO w Ostrowcu Św., a także Anity Biernat i Natalii Ruszkiewicz z Gimnazjum w Tarłowie), którego podsumowanie odbyło się również podczas konferencji.
Konferencji towarzyszyła sesja plakatowa koła naukowego studentów pielęgniarstwa Wydziału Pedagogiki i Nauk o Zdrowiu WSBiP.
Patronat honorowy nad konferencją objęli Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Adam Jarubas, a także starosta ostrowiecki Zdzisław Kałamaga

  07.12.2013

Kiermasz ciast świątecznych i szlachetna paczka


 

 
Wyższa Szkoła Biznesu i Przedsiębiorczości w Ostrowcu Świętokrzyskim
ul. Akademicka 12 27-400 Ostrowiec Św.
tel. 041 260-40-41 e-mail: info@wsbip.edu.pl
PKO S.A. o/Ostrowiec 08124013851111000011858553
Studia | Studenci | Uczelnia | Rekrutacja
e-Dziekanat | e-Biblioteka | e-Księgarnia | e-Galeria
AIP | UTW